top of page

Profilaktyka u psów

Profilaktyka zdrowotna:

Skuteczną metodą zapobiegania schorzeniom jest systematyczne sprawdzanie ciała naszego czworonoga oraz zwracanie uwagi na odstępstwa w jego zachowaniu. Wczesne zaobserwowanie zmian w wyglądzie lub zachowaniu pozwoli na szybkie dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Miejsca wymagające regularnej kontroli:

1. Oczy : Powinny być: --> idealnie czyste --> bez zaczerwienienia i wycieku Powinniśmy się martwić, gdy: --> wystąpi obrzęk --> zmieniony jest wygląd gałki ocznej (zmiana koloru tęczówki, zmętnienie soczewki (kolor mlecznobiały)) --> występuje łzawienie, --> pojawia się wyciek z oka - zwłaszcza ropny, --> pies pociera oczy, Wszelkie wątpliwości powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii!!

Co może się przydać do pielęgnacji oczu ? - dobry preparat do czyszczenia oczu; - płatki kosmetyczne; - ewentualnie specjalne nożyczki do wycinania odrastających włosków, które mogą drażnić gałkę oczną. 2. Uszy: --> pies, który ma zdrowe uszy praktycznie się nimi nie interesuje. Niepokojące jest: --> trzepanie uszami --> drapanie w ich okolicy --> gdy dotyk uszu powoduje ból. Należy:

- regularne przeglądać i czyścić uszy,

- bezwzględnie usuwać włosy rosnące w uchu (upośledzenie cyrkulacji powietrza sprzyja rozwojowi chorobotwórczych patogenów),

- szczególnie skrupulatnie kontrolować uszy ciężkie, wiszące.

3. Trufla nosowa: powinna być lekko wilgotna i elastyczna. - Wyciek z nosa (przezroczysty, gęsty żółty lub zielonkawy) może świadczyć o infekcji. -Wyciek z jednego otworu nosowego może świadczyć o obecności ciała obcego. -Zrogowacenie, spękanie, krwawienie trufli nosowej może być zwiastunem różnych chorób. -Spękana trufla nosowa może być wynikiem źle zbilansowanej diety, mrozu, soli ulicznej.

4. Jama ustna: pierwszym niepokojącym objawem jest nieświeży oddech. Świadczy on o obecności kamienia nazębnego, doskonale widocznego gołym okiem, a w bardziej zaawansowanym stadium - o zapaleniu przyzębia. Najważniejsze jest usunięcie kamienia oraz wyleczenie stanu zapalnego.

5. Sutki: każde stwardnienie, powiększenie i zaczerwienienie wokół sutka jest niepokojące.

6. Narządy rodne: każdy wyciek z narządów rodnych może być objawem choroby, należy zwrócić uwagę na posklejaną sierść w miejscu narządów rodnych. U suki wyciek z pochwy może być objawem ropomacicza, któremu może towarzyszyć wzmożone pragnienie i nadmierne wydalanie moczu. Najczęściej występuje u suk powyżej 6. roku życia, rzadziej u młodszych. Objawy kliniczne pojawiają się zwykle w 4-10 tyg. po zakończeniu cieczki.

Należy zwracać uwagę na kolor oddawanego przez psa kału i moczu. Zdarza się często, że przy prostacie jest on podbarwiony krwią (krwiomocz). Dodatkowo występują bolesne problemy z oddawaniem moczu i problemy przy oddawaniu kału.

7. Saneczkowanie: Jeśli: --> pies ciągnie zadem po ziemi --> wydziela nieprzyjemny zapach najprawdopodobniej jego gruczoły odbytowe wymagają opróżnienia. Zaniedbanie może skutkować powstaniem stanu zapalnego, a nawet przetoki, która najczęściej wymaga leczenia operacyjnego.

8. Sierść = (podszerstek, włos okrywowy): lśniąca i gładka sierść psa mówi dużo o jego zdrowiu i kondycji fizycznej. Należy sprawdzać sierść pod kątem obecności pcheł i kleszczy. Nawet przy dużym zapchleniu można nie zobaczyć pchły, która większość czasu spędza nie w sierści, ale w otoczeniu psa, głównie w jego legowisku. Podstawą jest regularna ochrona przeciwko pasożytom zewnętrznym oraz pasożytom wewnętrznym, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na stan skóry i sierści. Wybór preparatów przeciwko pasożytom skóry (pchłom, kleszczom czy świerzbowcom) jest bardzo szeroki.

9. Pazury:

Pielęgnacja: - regularne obcinanie (nie uszkadzając rdzenia),

- korekcja zaniedbanych pazurów,

- tylko profesjonalny sprzęt.

Niezmiernie istotne w profilaktyce zwierząt jest ponadto regularne odrobaczanie psów, odkleszczanie, szczepienia i odpowiednia dieta.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page