top of page

Klatka kennel dla Twojego psa


Klatka kennel jest nieoceniona w wielu aspektach pracy z psem. Pomaga w wychowaniu, wyciszeniu, nauce czystości, transportowaniu psa. Bardzo pomocna dla psów z problemami lękowymi. Niezmiernie istotne jest, by nie kojarzyła się z karą i nie stała się łatwym sposobem na pozbycie się (zamknięcie) zwierzęcia. Powinna być bezpiecznym schronieniem dla naszego pupila.

Wybór klatek kennel na rynku jest duży; dostępne są klatki metalowe, druciane, z tworzywa, drewniane. Zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, jaką funkcję ma spełniać klatka. Należy pamiętać, że klatka musi być dopasowana do psa, a więc przede wszystkim mieć odpowiedni rozmiar – pies musi mieć możliwość swobodnego wejścia, obrócenia się, położenia w niej. Dla szczenięcia warto kupić większą klatkę (biorąc pod uwagę jego gabaryty po uzyskaniu dojrzałości).

Najbardziej powszechna jest klatka metalowa- składa się z metalowych prętów, 1 czy 2 par drzwiczek. Drzwiczki mogą być otwierane lub podnoszone. Klatka jest dobra dla psa, który lubi obserwować otoczenie, nie chce być odgradzany od domowników. W razie potrzeby, aby pies czuł się komfortowo, można ją przykryć materiałem (nie szczelnie, musi być dobra wentylacja!).

Przy zakupie tego typu klatki warto zwrócić uwagę na aspekt praktyczny, np. czy jest ciężka, czy łatwo ją przenieść. Istotna jest jakość, czyli czy metalowe pręty są na tyle mocne, by się nie wyginały, by pies nie mógł ich przegryźć.

Klatka materiałowa- lekka, poręczna, idealna doraźnie – podróże, treningi, wystawa, transport. Wady- zwierzę może rozerwać materiałowe „drzwiczki” i materiałowe ścianki.

Klatki plastikowe- zadaszone, wygodne w użyciu. Zabudowane przydają się dla psa, który potrzebuje wyciszenia. Pomagają przetrwać transport. Zalety- są lżejsze od klatek metalowych. Dodatkowo można dokupić do nich kółka, mają specjalną rączkę (jak do walizki), więc nie musimy jej nosić.

Dzięki klatce kennel możemy rozwiązać wiele problemów:

- nauka czystości;

- bezpieczeństwo (np. pies nie pogryzie kabli, itp.);

- wyciszenie;

- skakanie na gości;

- doskonałe miejsce do wypoczynku po spacerze, treningu;

- niszczenie domu podczas nieobecności właścicieli;

- szczekanie podczas nieobecności właścicieli (uczymy psa, że w klatce się odpoczywa);

- pojawienie się innego zwierzęcia w domu.

Niezmiernie ważny jest proces przyzwyczajania psa do klatki.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno zamykać psa za karę, ani siłą zmuszać do wejścia do klatki. Proces przyzwyczajania powinien odbywać się stopniowo, gdy jesteśmy z psem w domu. Początkowo klatka powinna być otwarta, aby pies mógł do niej wchodzić i wychodzić kiedy chce. Klatka powinna być wyściełana (np. kocyk), włóżmy do niej zabawki, zachęcajmy smakołykami, karmmy w klatce, czyli budujmy pozytywne skojarzenia. Gdy pies będzie wchodził sam do klatki, początkowo nie zamykajmy go w niej na długo. Stopniowo wydłużajmy czas przebywania w klatce.

Pamiętaj, że klatka nie może być nadużywana!

Bardzo istotne jest ulokowanie klatki. Powinna być umieszczona w spokojnym, zacisznym miejscu (nie w przejściu).

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dokładnie powinno wyglądać wprowadzenie klatki lub potrzebujesz pomocy w treningu klatkowym- zapraszam do kontaktu.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page