top of page

Jak oswoić psa z kąpielą w wannie


Do kąpieli przyzwyczajaj psa od małego. To czy pies będzie chętnie kąpał się w przyszłości może zależeć od tego jak przeprowadzisz pierwszą kąpiel.

Przede wszystkim należy oswoić pupila z łazienką. Pozwól mu obwąchać wannę czy brodzik. Włóż go do wanny (z matą antypoślizgową lub ręcznikiem) początkowo na bardzo krótki czas (kilkanaście sekund), przy kolejnych próbach wydłużaj czas. Nagradzaj psa za pożądane zachowanie. Podczas kolejnej próby odkręć wodę, pamiętaj o odpowiedniej temperaturze i strumieniu. Jeśli planujesz w przyszłości używać suszarki do suszenia pupila, włącz ją na najniższym nadmuchu. Ważne, by zaznajomić psa z miejscem, dźwiękami, co bardzo pomoże w pierwszej kąpieli.

Mój labrador uwielbia kąpiel od szczeniaka. Jednak nie wszystkie psy podzielają entuzjazm związany z kąpielą. Pies zmuszany do kąpieli może uciekać. Unikaj pogoni za nim – zwierzę może odczytać to jako zabawę, a zachowanie związane z ucieczką może ulec wzmocnieniu. Lepiej doprowadzić pupila do wanny/brodzika, oferując mu po drodze smakołyki. Jeśli pies boi się wejść do wanny, umieść go tam delikatnie. Nie szarp się z psem. Pamiętaj o nagradzaniu.

Zanim zmoczysz psa strumieniem wody, polej wodę na ręce lub myjkę i delikatnie zmocz psa.

Kąpiel powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym. Podczas kąpieli trzymaj w łazience przekąski i nagradzaj spokojne zachowanie psa. Po kąpieli możesz dać mu smakołyk czy zabawkę do żucia, co sprawi, że kąpiel przebiegnie łatwiej przez wizję oczekującej nagrody.

Wyłóż wannę/brodzik matą antypoślizgową lub ręcznikiem. Ślizganie się po powierzchni bez maty powoduje niepokój.

Przed kąpielą możesz wyszczotkować psa, po zmoczeniu sierść będzie trudniej rozczesać.

Przed kąpielą upewnij się, że masz w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebujesz, np. odpowiedni szampon dla psów, waciki do zatkania uszu, odżywka, ręczniki do suszenia.

Używaj ciepłej wody, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pies będzie panikował. Jeśli kąpiesz psa w wannie napełnionej wodą, pamiętaj o odpowiednim poziomie wody - powinien sięgać poniżej klatki piersiowej.

Używaj myjki do mycia pyska psa - mniej przeraża psa niż woda rozpryskująca się na pysku. Uważaj, by woda nie dostała się do nosa, uszu, oczu.

Po spłukaniu preparatów, nakryj psa ręcznikiem, podnieś, postaw na ziemi na dywaniku lub ręczniku i osusz. Pamiętaj o dokładnym wytarciu łapek, żeby pies się nie poślizgnął.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa – nigdy nie zostawiaj psa samego podczas kąpieli.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page